cezayir ankara büyükelçiliği

Cezayir Büyükelçiliği

Cezayir Ankara Büyükelçiliği Türkiye’deki diplomatik ilişkileri yürütmek noktasında Cezayir devletinin en yetkili dış temsilciliğidir. Diplomatik ilişkilerin yanı sıra Cezayir Büyükelçiliği yetki alanında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerini yürütür. Ayrıca Türkiye’de ikamet izni ile yaşayan yabancı ülke vatandaşlarının Cezayir vizesi başvurusu ve Cezayir evrak tasdik işlemleri hususunda hizmet vermektedir.

Cezayir büyükelçiliğinin yetki alanında bulunan iller; Ankara, Yozgat, Karaman, Karabük, Trabzon, Zonguldak, Kahramanmaraş, Adana, Diyarbakır, Çankırı, Gaziantep, Hakkari, Şırnak, Rize, Erzurum, Batman, Bitlis, Giresun, Ağrı, Iğdır, Hatay, Mersin, Kayseri, Antalya, Isparta, Kütahya, Adıyaman, Siirt, Muş, Erzincan, Niğde, Aydın, Denizli, Malatya, Şanlıurfa, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Artvin, Ardahan, Gümüşhane, Van, Bingöl, Tunceli, Burdur, Tunceli, Uşak, Manisa, Denizli, Sivas, Tokat, Amasya, Konya, Karaman, Aydın ve Muğla’dır.

Cezayir büyükelçiliği vize ve evrak tasdik işlemleri yapmakla yükümlüdür. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden Cezayir vatandaşlarına, pasaport, evlilik, boşanma, doğum gibi konularda hizmet vermektedir.

Cezayir Konsolosluğu Hakkında

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu ve Cezayir Ankara Büyükelçiliği arasında ikamet edilen iller bazısında yetki ayrımına göre işlem yapılmaktadır. Cezayir konsolosluğunun yetki alanında bulunan illerde ikamet eden başvuru sahiplerinin Cezayir vizesi işlemleri, Cezayir evrak tasdik işlemleri ve Cezayir Konsolosluk işlemleri hususunda Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu yetkilidir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanında bulunan iller; İstanbul, Bursa, Adapazarı, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Düzce, Bolu, Balıkesir, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli ve Çanakkale’dir. Bu sayılan ilçe ve illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar ve bu bölgelerde ikamet eden Cezayir vatandaşları vize ve konsolosluk işlemleri için Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna müracaat etmelidirler.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye’de bulunan Cezayir vatandaşlarının evlenme, boşanma, pasaport müracaatı, kimlik ve doğum belgesi, evrak tasdiki gibi konularda işlemlerini de yürütmektedir. İşlemlerin süresi değişiklik göstermekle birlikte standart süreler Cezayir konsolosluğunun işlem yoğunluğuna göre uzayabilmektedir.