cezayir vize başvurusu

Cezayir Vizesi Başvurusu

Cezayir vize başvurusu için önce başvurulacak vize türü seyahat amacına uygun olarak seçilmelidir. Vize başvurusunda ibraz edilecek pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve seyahat bitişi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport ile başvurulmalıdır. Başvuru esnasında mevcut geçerliliği bulunan pasaportunuz ile birlikte varsa eski pasaportlarınızı ve giriş-çıkış yaptığınız ülkelere ilişkin vizelerinizi beyan etmeniz gerekir. Bu durum vize başvurunuzun değerlendirilmesi aşamasında kolaylık sağlayacaktır. Eğer eski pasaportunuzu kaybettiyseniz, daha önceki seyahatlerinizi belirtmek üzere pasaport protokol belgesi temin ederek Cezayir Konsolosluğu’na ibraz edebilirsiniz.

Vize başvurularına Türk vatandaşlarının şahsen gelme zorunluluğu olmamaktadır. Birlikte Cezayir konsolosluğu veya Cezayir büyükelçiliğinin gerekli görmesi durumunda başvuru sahipleriyle şahsen görüşme talep edilebilmektedir. Genellikle başvuru belgelerindeki eksik bilgilerden kaynaklı olarak bu tarz durumlar yaşanabilmekte ve işlemlerin geç sonuçlanması şeklinde neticelenebilmektedir. Bu yüzden başvuru formundaki bilgilerin eksiksiz olmasına ve başvuruda bulunulan vize türüne uygun şekilde evraklarınızı eksiksiz bir biçimde ibraz etmeye özen gösteriniz.

Cezayir vizesi başvuru formunun ve talep edilen belgelerin eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi sonucu yapılan başvurularda vize değerlendirme süreci ortalama 5 ila 10 iş günü arasındadır. Bu süre Cezayir konsolosluğu ve Cezayir büyükelçiliğinin başvuru yoğunluğuna bağlı olarak uzayıp kısalabilmektedir. Cezayir Demokratik Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil ve bayram günlerini göz önünde bulundurarak vize başvurularının seyahat başlangıcından 15 gün önce yapılmış olması tavsiye edilmektedir.

Cezayir Vizesi Başvuru Formu

Cezayir vizesi başvuru formu Cezayir vizesi başvurusunda bulunan kişiler tarafından eksiksiz bir şekilde doldurularak imzalanması gerekmektedir. Cezayir Konsolosluğu yapılan vize müracaatlarını değerlendirirken başvuru formunda verilen bilgileri esas almakta ve başvuruları bu bilgiler doğrultusunda değerlendirmektedir. Cezayir vizesi başvuru formu resmi evrak niteliği taşıdığından formda ibraz edilecek olan bilgiler doğru ve eksizsiz olmalıdır. Başvuru formunda beyan edilen bilgiler ile Cezayir vizesi başvuru evraklarındaki bilgiler birbirleriyle örtüşmelidir.

Cezayir konsolosluğu ve Cezayir büyükelçiliği başvuru evrakları ile birlikte ibraz edilen başvuru formundaki beyanları dikkate almaktadır. Ayrıca gerçeğe uygun olmayan ya da birbiriyle karşılaştırıldığında bilgileri uyuşmayan başvuru sahiplerinin işlemlerini sonlandırmaktadır. Cezayir vize başvuru formu uluslararası vize işlemlerinde kullanılan resmi bir belge niteliği taşıdığından başvuru formunda verilen sahte bilgiler suç unsuru oluşturmakta ve usulsüzlükle ilgili olarak başvurular olumsuz olarak neticelendirilmektedir. Bu tarz durumlarda ek olarak cezai yaptırımlarla karşılaşılabilmektedir.

Cezayir vizesi başvuru formundaki imza aynı zamanda verilecek olan Cezayir vizesinin bitimi itibariyle ülkeden ayrılacağına dair taahhütname niteliğindedir. Vize süresini aşan kalış durumlarında sınır polisi tarafından cezai işlem yapılmaktadır. Ayrıca onaylanan vizeler ülkeye girişi garanti etmemekte ve tamamen Cezayir sınır polisinin yetkileri dahlindedir.