cezayir ticari vize

Cezayir Turistik Vize

Cezayir’e turist olarak seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti bordo (umuma mahsus) pasaport hamilleri Cezayir turistik vize başvurusu yapmaları gerekir. Cezayir konsolosluğu ve Cezayir büyükelçiliği üzerinden yapılacak turist vizesi başvuruları için başvuruda bulunulacak pasaportun 10 yıldan uzun bir süre önce alınmamış olması gerekir. Ayrıca seyahat bitişi itibariyle en az 6 ay daha geçerliliğinin bulunması şartı aranmaktadır.

Cezayir turistik vizeleri 1 ay (30 gün) tek giriş şeklinde verilmektedir. Eğer davetiye ile yapılacak olan başvuru olursa davetiyenin içeriğine göre 1 ay (30 gün) tek giriş, 1 ay (30 gün) çok giriş ve 3 ay (90 gün) çok giriş şeklinde talep edilebilmektedir. Cezayir vizelerinin süresi genellikle Cezayir konsolosluğunun vize işlemlerini tamamladığı gün itibariyle başlatılmaktadır. İşlemlerin sonunda vize başlangıcından itibaren 1 ay veya 3 ay geçerli olacak şekilde verilmektedir.

Cezayir turistik vize işlemlerinde talep edilen evraklar eksizsiz bir şekilde doldurulmuş Cezayir vize başvuru formuyla ile birlikte sunulmalıdır. Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliğinin işlemleri sonuçlandırma süresi ortama 5 – 10 iş günüdür. Fakat bu süreler Cezayir konsolosluğunun iş yoğunluğuna göre uzayıp kısalabilmektedir. Cezayir ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günleri göz önünde bulundurularak vize başvurularının seyahat başlangıcından 15 gün önce yapılmış olması tavsiye edilmektedir.

Cezayir Turistik Vize Evrakları Nelerdir?

Cezayir Konsolosluk birimleri tarafından Cezayir turistik vize evrakları başvuru sahibinin mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri için gerekli belgeler;

 1. 6 aydan fazla geçerlilik süresi olan pasaport
 2. 2 adet doldurulmuş, tarihli ve imzalı Cezayir vizesi başvuru formu
 3. 2 adet vesikalık fotoğraf (3 cm X 3.5 cm), güncel
 4. 3 aylık süreyi geçmemiş otel rezervasyon belgesi veya belediye onaylı Cezayir’den bir şahıs tarafından gönderilmiş davetiye (aslı)
 5. Seyahat boyunca yeterli gelir belgesi
 6. Gidiş-dönüş uçak bileti ve fotokopisi (Cezayir’in güney bölgesine gidenler) devlet onaylı seyahat acentesi tarafından verilen belge
 7. Vize ücreti

Shengen Ülkeleri vatandaşları umuma mahsus pasaport sahipleri için gerekli belgeler;

 1. 6 aydan fazla geçerlilik süresi olan pasaport
 2. 2 adet doldurulmuş, tarihli ve imzalı vize başvuru formu
 3. 2 adet vesikalık fotoğraf (3 cm X 3.5 cm), güncel
 4. Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni ve fotokopisi
 5. Sağlık, acil ve/veya hastane tedavi sebeplerinden dolayı geri dönüş masraflarını karşılayan bir seyahat sağlık sigortası poliçesi. Geçerlilik süresi istenen vize süresiyle aynı olmalıdır (bazı ülkeler için karşılıklılık çerçevesinde)
 6. 3 aylık süreyi geçmemiş otel rezervasyon belgesi veya belediye onaylı Cezayir’den bir şahıs tarafından gönderilmiş davetiye (aslı)
 7. Seyahat boyunca yeterli gelir belgesi
 8. Gidiş-dönüş uçak bileti ve fotokopisi(Cezayir’in güney bölgesine gidenler) devlet onaylı seyahat acentesi tarafından verilen belge
 9. Vize ücreti başvuru yapan vatandaşın uyruğuna göre değişkendir

Diğer yabancı ülke vatandaşları umuma mahsus pasaport sahipleri için gerekli belgeler;

 1. 6 aydan fazla geçerlilik süresi olan pasaport
 2. 2 adet doldurulmuş, tarihli ve imzalı Cezayir vizesi başvuru formu
 3. 2 adet vesikalık fotoğraf (3 cm X 3.5 cm), güncel
 4. Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni ve fotokopisi
 5. 3 aylık süreyi geçmemiş otel rezervasyon belgesi veya belediye onaylı Cezayir’den bir şahıs tarafından gönderilmiş davetiye (aslı)
 6. Seyahat boyunca yeterli gelir belgesi
 7. Gidiş-dönüş uçak bileti ve fotokopisi (Cezayir’in güney bölgesine gidenler) devlet onaylı seyahat acentesi tarafından verilen belge
 8. Vize ücreti başvuru yapan vatandaşın uyruğuna göre değişkendir